Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolskie jachty i łodzie doceniane na całym świecie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2018-01-05 09:13:00
branżowy program promocji, bpp, jachty, łodzie, eksport, rynek dóbr luksusowych, jachty motorowe, jachty żaglowe, jednostki pływające, dobra luksusowe, polska izba przemysłu jachtowego i sportów wodnych, polska agencja inwestycji i handlu, paih, promocji gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe

Na polskim rynku dóbr luksusowych działa ok. tysiąca firm związanych z przemysłem jachtowym. Są to zarówno producenci sprzedający jachty pod własną marką, firmy produkujące je na specjalne zamówienie, poddostawcy oraz firmy zajmujące się sprzedażą jachtów zagranicznych producentów.

Jak podaje Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - w Polsce produkuje się ok. 22.000 jachtów rocznie. Specjalnością naszego przemysłu są jachty motorowe o długości 6-9 m. Polska jest drugim po Stanach Zjednoczonych producentem w tej kategorii. Ze względu na niewielki popyt w kraju ponad 95% tej produkcji trafia na eksport. Polskie jachty i łodzie kojarzone są z wysoką jakością. Coraz więcej nabywców dóbr luksusowych już nie tylko z Europy, ale również z całego świata docenia polskie wyroby. Jak wynika z danych GUS eksport polskich jednostek pływających sukcesywnie rośnie co obrazuje poniższy wykres.

 

Wartość polskiego eksportu jachtów w latach 2012-2016 (mln Euro) Źródło: GUS

 

Niekwestionowanym liderem wśród odbiorców polskich jachtów i łodzi są Norwegowie. Tylko w 2016 r. zakupili oni polski sprzęt pływający o wartości 70 mln euro. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się odpowiednio Francuzi (łączna wartość eksportu w 2016 r. wyniosła 46 mln euro) oraz Niemcy (44 mln euro). Czwarte miejsce pod względem wartości eksportu przypadło Stanom Zjednoczonym. Obywatele USA zakupili od nas w 2016 r. sprzęt wart 28 mln euro. Kolejne miejsca zajmują: Holandia, Szwecja oraz Wielka Brytania.

 

Wartość eksportu polskich jachtów i łodzi (mln Euro) w 2016 r.

oraz w pierwszej połowie 2017 r. Źródło: GUS

 

Choć wartość eksportu polskich jachtów stanowi zaledwie 0,19 proc. wartości całego eksportu Polski, jest to jeden z nielicznych polskich przemysłów, w którym tak wiele firm to producenci międzynarodowych luksusowych marek.

 

Wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce w 2016 r. wynosiła 16,4 mld zł, co oznacza 15% wzrost w porównaniu z rokiem 2015. Według szacunków KPMG do 2020 roku wartość tego rynku w Polsce osiągnie poziom blisko 21 mld zł.

 

Od 2013 roku obserwujemy również znaczący wzrost wewnętrznego popytu na łodzie i jachty w Polsce, o czym świadczy liczba zarejestrowanych jednostek. W 2016 roku zarejestrowano 1322 sztuki, czyli o 4% więcej niż w roku poprzednim. W strukturze zarejestrowanych jachtów w Polsce niezmiennie dominują małe i średniej wielkości jachty żaglowe.

 

Źródło: Rynek dóbr luksusowych w Polsce, raport KPMG, edycja 2016

 

Tendencję wzrostową wykazuje również sam światowy rynek jachtów. KPMG prognozuje, że jego wartość w latach 2016-2020 wzrośnie z 162 mln do prawie 200 mln zł.

 

Polska Agencja Inwestycji i Handlu realizując program „Promocji gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe” promować będzie polskie jachty oraz łodzie w następujących krajach: Niemcy, Holandia, Norwegia, USA, ZEA, Australia, Norwegia, Turcja, Rosja oraz Chiny.

 

Więcej informacji na temat realizowanego programu dostępnych jest w zakładce O programie oraz Kalendarz wydarzeń.

 

Źródła: Raport „Rynek dóbr luksusowych w Polsce 2016”, KPMG, www.msp.gov.pl

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sycylia - materiał na żagle

Sycylia to wytrzymała tkanina wodoodporna wysokiej jakości. Dzięki temu, że jest wodoszczelna i o...
Polska - Nowa Sól 2020-01-15 Dodał: Mariusz Giwierski Statki i łodzie Zobacz ofertę

Przewodnik KALIBRACJA CZUJNIKÓW TEMPERATURY

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi czujniki temperatu...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Przewodnik "CZUJNIKI CIŚNIENIA"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi manometry i inne c...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe branże, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert